گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نوای موسیقی سنتی ایران در شهرهای اسلوونی طنین انداز شد


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نوای موسیقی سنتی ایران در شهرهای اسلوونی طنین انداز شد

هفته موسیقی ایران در کشور اسلوونیبا اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی ایران توسط گروه موسیقی «داروگ» در لوبلیانا پایتخت اسلوونی، به کار خود پایان داد.

آخرین برنامه گروه موسیقی «داروگ» که به مناسبت برگزاری هفته موسیقی ایران و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به اسلوونی سفر نموده است، شب گذشته در محل سالن فستیوال شهر لوبلیانا برگزار شد. در پایان این مراسم که با حضور جمع قابل توجهی از علاقمندان فرهنگ و هنر و بویژه موسیقی ایران زمین و نیز جمعی از هموطنان ایرانی مقیم برگزار شد، کاظم شافعی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی طی سخنان کوتاهی با گرامیداشت و تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهارداشت: خوشحال هستیم که توانستیم با استفاده از زبان هنر و موسیقی که از زبانی جهانی و بین المللی برخوردار هستند، با مردم اسلوونی سخن بگوییم و فرهنگ و هنر ایرانی را معرفی کنیم. سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به برگزاری نخستین بار هفته موسیقی ایران در اسلوونی در چنین سطحی، ابراز امیدوراری نمود که این اتفاق شروع خوبی برای سایر حرکت ها و فعالیت های فرهنگی بزرگتر و گسترده تر باشد. شافعی افزود: امیدواریم اینگونه ابتکارات و اتفاقات زمینه ساز گسترش و ارتقاء سطح روابط با اسلوونی بویژه در عرصه فرهنگی گردد. در این مراسم گروه «داروگ» متشکل از هفت نفر از هنرمندان کشورمان از شهر سبزوار با بهره مندی از سازهایی همچون سه‌تار، بربط، سنتور، دف، دایره، تنبک و ضرب به اجرای موسیقی سنتی و محلی و ملی ایرانی پرداختند که مورد تشویق بسیار حاضرین قرار گرفت به نحوی که همانند برنامه ها و اجراهای دیگر این گروه و به رغم پایان یافتن این مراسم به سبب تشویق های مکرر شرکت کنندگان، این گروه قطعات دیگری را به اجرا گذاشت.در پایان این مراسم سرپرست گروه «داروگ» یک عدد «دف» متعلق به خود را به رسم یادبود و قدردانی به سفیر کشورمان اهداء نمود.

در حاشیه مراسم، نمایشگاهی از صنایع دستی کشورمان از جمله قالی، تابلو فرش، جاجیم، خاتم، مینا، قلمکاری و سفال، در معرض دید شرکنندگان قرار گرفت که مورد توجه بسیار ایشان قرار گرفت.

گروه «داروگ» که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در اسلوونی به این کشور سفر نموده است، علاوه بر اجرای برنامه در مراسم روز ملی کشورمان و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که شامگاه دوشنبه بیست و دوم بهمن ماه جاری در لوبلیانا برگزار شد، روز سه شنبه بیست و سوم بهمن ماه جاری نیز طی مراسم دیگری در سالن ملیشهر ماریبور به اجرای قطعاتی از موسیقی گوشنواز و دلنواز سنتی و محلی ایرانی پرداخت که مورد استقبال و تشویق حاضرین قرار گرفت. در مراسم یاد شده در شهر ماریبور علاوه بر اهالی فرهنگ و هنر و هموطنان ایرانی مقیم، معاون شهردار ماریبور نیز حضور داشت.

 


١٤:٣٢ - 1397/11/29    /    شماره : ٥٥٨٣٥٠    /    تعداد نمایش : ٧٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران