گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی

روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی:

هر دو کشور ایران و اسلوونی به تناسب موقعیت خود از غنای علمی و فرهنگی بالائی برخوردارند و در این زمینه ظرفیت‌های خوبی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور، اولین بار در جریان سفر جناب آقای دکتر ولایتی وزیر محترم وقت امور خارجه کشورمان به اسلوونی در اردیبهشت 1373 به امضاء رسید.

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی در اسلوونی در سال 1391 برپا شد. همچنین دور دوم گفتگوی ادیان با سفر هیأت 5 نفره اسلوونیایی به ایران میزبانی مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با حضور اندیشمندان دو کشور از 22 تا 26 آذرماه 1394 در تهران و قم از تاریخ برگزار گردید. قرار است دور سوم گفتگوی ادیان نیز در نیمه دوم سال 1396 در اسلوونی برگزار گردد.

در زمینه همکاری‌های دانشگاهی، بر اساس توافقات انجام شده، دوره‌های آموزشی ایران شناسی و  زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های لوبلیانا، ماریبور و نووا گوریتسا اسلوونی برگزار می‌گردد.

 

موافقتنامه‌های امضاء شده فرهنگی و دانشگاهی:

1- امضای موافقتنامه همکاری با عنوان "برنامه مبادلات فرهنگی، علمی و آموزشی" در تاریخ 20/04/90 به امضای مدیر کل فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشورمان و رئیس اداره روابط دوجانبه وزارت امور خارجه اسلوونی؛ 

2- امضای یادداشت تفاهم همکاری بین مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با دانشکده هنر دانشگاه ماریبور در تاریخ 09/06/91.

3- امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با دانشکده هنر و فلسفه دانشگاه لوبلیانا در تاریخ 25/12/91.

4- امضای موافقتنامه بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با کتابخانه ملی و دانشگاهی جمهوری اسلوونی در تاریخ 12/10/93.

5- امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه لوبلیانا در اول فروردین 1394. 

6- یادداشت تفاهم همکاری‌های دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعاتدر حضور رؤسای جمهور دو کشور در تاریخ 02 آذر 95 در تهران به امضای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی رسید.

7- یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی دو کشور در حوزه فناوری نانو در حضور رؤسای جمهور دو کشور در تاریخ 02 آذر 95 در تهران به امضای دبیر محترم ستاد ویژه نانو در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و رئیس آژانس تحقیقاتی اسلوونی رسید.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران