گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادی دوجانبه:

سابقه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و اسلوونی به دوران یوگسلاوی سابق باز می‌گردد که با توجه به تمرکز بیشتر بخش‌های صنعتی یوگسلاوی سابق در این جمهوری، شناخت خوبی از بازار دو طرف وجود دارد. البته طی سال‌های اخیر و به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی اعمال‌شده علیه کشورمان، حجم مبادلات تجاری دو کشور در نوسان بوده که تراز تجاری آن همواره به نفع اسلوونی بوده است.

حصول توافق هسته‌ای که با هجوم هیأت‌های عالی رتبه سیاسی و اقتصادی اروپایی جهت سفر به ایران همراه بود از یک سو و الویت دادن به دیپلماسی اقتصادی از سوی جمهوری اسلامی ایران و اسلوونی باعث شد، اسلوونی تمرکز ویژه‌ای را به سمت تقویت مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران معطوف نماید. 

در همین راستا، آقای ازدراوکو پوچیوالشک وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی در رأس یک هیأت بزرگ دولتی و خصوصی تجاری، طی روزهای 20 و 21 دی 1394 به ایران سفر نمود. در خلال این سفر، چهار شرکت بزرگ اسلوونیایی شامل: کامیتا، دُل، ریکو و ایسکراتلدفتر نمایندگی مشترک خود را در ایران افتتاح نمودند. اولین فروشگاه اختصاصی لوازم خانگی گورنیه اسلوونی در خیابان دکتر شریعتی تهران نیز با حضور وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی رسماً افتتاح شد.

همچنین،وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی به همراه یک هیأت بزرگ اقتصادی و در همراهی با رئیس جمهوری اسلوونی، به کشورمان سفر نمود. در حاشیه این سفر، قراردادهایی میان بخش‌های خصوصی دو کشور در زمینه سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های مشترک در ایران منعقد گردید.  

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران